Propolis – dar od včel

Posted on

propolis_promo_02Propolis je pryskyřičná látka, kterou produkují včely při stavbě úlu. Propolisem vystýlají a vyztužují buňky plástů, zatmelují trhliny a otvory ve stěnách úlu nebo tmelením upravují velikost česna. Když do úlu vnikne vetřelec, například myš, včely ho usmrtí, nedokáží ale jeho tělo odstranit. Proto je pokryjí silnou vrstvou propolisu a zabrání tak jeho rozkladu. Všechny vnitřní stěny úlu jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu. Při vyšších teplotách se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které působí antibakteriálně.

Kvalitní propolis je vyváženým přírodním komplexem více než 30 složek, obsahuje pryskyřice, balzámy, silice, aromatické kyseliny (benzoová, skořicová, kávová, aj.), vanilin, polysacharidy, flavonoidy a řadu dalších látek, které vykazují mimořádné dezinfekční, konzervační i antimikrobiální a antibiotické účinky. Kromě toho obsahuje též nemalý podíl vosku, pylu a dalších včelích produktů. Pro jeho zdravotní prospěšnost používali propolis již staří Řekové. Oblíbenými produkty tradiční medicíny jsou propolisová mastpropolisová tinktura.

Propolisová tinktura pomáhá při vytrvalých aftách či paradentózních potížích, bradavicích, meziprstních plísních na nohou,  po naředění vodou ji lze využít i na kloktání při bolestech v krku. Na dovolené v přírodě se může hodit k pohotové a účinné dezinfekci štípanců a nebezpečných ranek po klíšťatech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *